Dość istotna zmiana pojawiła się w art. 29 ust. 2 pkt. 16 ustawy Prawa budowlanego. Nałożony został obowiązek uzgodnienia projektu mikroinstalacji (instalacja fotowoltaiczna do 50 kWp), powyżej 6.5 kWp z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Do tej pory projekt instalacji opierał się na schemacie instalacji, którą zgłaszało się do zakładu elektrycznego celem przyłączenia i założenia licznika dwukierunkowego. Aktualnie do realizacji inwestycji niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej, stanowiącej przedmiot uzgodnień. Ustawa dodatkowo obliguje do konieczności zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu wykonania instalacji fotowoltaicznej wraz z podaniem terminu o przystąpieniu do jej użytkowania.
Przy wykonywaniu projektów technicznych instalacji PV bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jest przede wszystkim stosowanie się do norm, standardów i przepisów. Dobry projekt techniczny to podstawa bezpiecznego i sprawnego działania instalacji.
Instalacja fotowoltaiczna najczęściej projektowana jest na dachach budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ze względu na bezpieczeństwo pożarowe ten typ budynków klasyfikuje się jako ZLIV – budynki mieszkalne. Domy jednorodzinne w większości przypadków nie wymagają uzgodnień z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Nie są objęte również tak restrykcyjnymi przepisami przeciwpożarowymi jak np. budynki użyteczności publicznej czy obiekty przemysłowe. Nie oznacza to jednak, że ich ochronę przeciwpożarową można potraktować w sposób ulgowy. Każdy projekt domu jednorodzinnego powstaje z uwzględnieniem przepisów w tym przeciwpożarowych. Na chwilę obecną nie odnajdziemy dedykowanego rozporządzenia wskazującego szczegółowo jakie wymagania przeciwpożarowe należy spełnić w konkretnie projektowanej instalacji fotowoltaicznej. Warto śledzić wyjaśnienia i interpretacje w zakresie stosowania przepisów ochrony przeciwpożarowej na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a wszelkie wątpliwości wyjaśniać z rzeczoznawcą .
Artykuł 5 Prawo Budowlane określa wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych. Instalacja Fotowoltaiczna jest urządzeniem, które to należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Zakres opracowania projektu instalacji fotowoltaicznej podlegający uzgodnieniu powinien obejmować istotne elementy wskazane w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. z 2015r., poz. 2117).
Dobre praktyki w projektowaniu
Dobry projekt techniczny powinien bez przeszkód uzyskać niezbędne uzgodnienia.
Poniżej kilka wymagań dotyczących instalacji fotowoltaicznej:
Budynki z podziałami pożarowymi
Dla budynków, w których zastosowano podział na strefy pożarowe oraz oddzielania pożarowe pomieszczeń należy przeprowadzić indywidualna analizę dla lokalizacji instalacji fotowoltaicznej i związanych z nią urządzeń z uwzględnieniem:
Następnym krokiem jest opracowanie projektu technicznego zgodnego z obowiązującymi przepisami i normami.
Wymagane jest również między innymi:
Nowelizacja ustawy nie wskazuje formy dokumentu, służącego do zawiadomienia służb PSP, o którym mowa w art. 56 ust. 1a. Na karcie zgłoszeniowej jednak warto zamieścić poniższe informacje
« Powrót