Rekordowy rok dla fotowoltaiki

Sytuacja na rynku w 2020 roku od początku nie napawała optymizmem. Mimo problemów związanych z epidemią koronowirusa, która zdecydowanie spowolniła inwestycje na rynku fotowoltaicznym zaburzając łańcuch dostaw z Chin. W skali globalnej jednak rok 2020 dla branży fotowoltaicznej może okazać się rekordowy.
Rekordowy rok dla fotowoltaiki

W Polsce PV rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE.  Na dzień 1 października 2020 r. moc zainstalowana w KSE wyniosła 2682,7 MW. Jest to  wzrost o 166,3 proc w skali roku.
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. z dnia 8 września 2020 r. przewiduje, że nastąpi istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice ok. 5-7 GW w 2030 r. i ok. 10-16 GW w 2040 r. Znaczna część potencjału w zakresie technologii solarnych występuje w małych instalacjach dachowych. Liczba prosumentów w 2030 r. wzrośnie do 1 mln zł.

Według najnowszych analiz firmy konsultingowej Wood Mackenzie globalny potencjał elektrowni fotowoltaicznych ma wzrosnąć o 115 GW. Jest to wynik lepszy o 5% w skali poprzedniego roku. Restrykcje spowodowane epidemią w wielu krajach spowodowały opóźnienia, jednak ich poluzowanie doprowadziło do zakończenia budów zgodnie z planem. Firma przewiduje, że systematycznie do roku 2025 będziemy obserwować przyrost mocy w fotowoltaice.

W Europie na przyrost mocy mają na pewno działania Unii Europejskiej zwiększające działania w ograniczeniu emisji CO2 o 55 proc. Największym rynkiem w branży fotowoltaicznej w Europie są Niemcy.

Wszelkie przewidywania zachęcają do inwestowania w fotowoltaikę.

Wszystkich zainteresowanych oszczędzaniem zapraszamy do konsultacji.

WestWind Solar